روانشناسی هارمونی رنگ ها در طراحی وبسایت

یکشنبه 26 بهمن 1399 ساعت 18:00

چه در حال شروع یک کسب و کار جدید باشید و یا بازسازی یک وب سایت قدیمی، انتخاب طرح و رنگ مناسب پیامی حرفه ای و ضروری است که به مشتریان و مصرف کنندگان انتقال می دهید. اگر طرح و رنگ شما از نظر روانی چشمگیر و جذاب نیست شاید بازدید کنندگان محتوا و مطالب شما را نادیده بگیرند و همگی به سمت سایت هایی که ویژگی های بصری بیشتر و جذاب تری دارند سرازیر شوند.

روانشناسی هارمونی رنگ ها در طراحی وبسایت

رنگ های جذاب از نگاه روان شناسان

انتخاب رنگ برای وبسایت صرفا بدین گونه نیست که رنگ هایی را که خودتان دوست دارید انتخاب کنید. این رنگ ها هستند که باید نام تجاری یا همان برند کسب و کار و تجارت شما را تقویت کرده و استحکام ببخشند. به این فکر کنید که ترکیب رنگ هم نوعی دانش است و هم نوعی هنر. با تجسم اینکه چگونه این رنگ ها در کنار هم به معنای واقعی کلمه کار می کنند و دانستن اینکه رنگ های خاص نماد چه چیزهایی هستند و مشتری با دیدن آن ها چه احساس عاطفی و داخلی دارد، می توانید ترکیب رنگ مورد نظر برای طراحی وب سایت خود را به دست آورید.

زرد

سرزنده و شاداب، معمولا برای جلب توجه استفاده می شود

قرمز

با انرژی، افزایش دهنده ضربان قلب، ایجاد فوریت، معمولا در حراج های کلی دیده می شود

آبی

احساس صداقت و امنیت ایجاد می کند، معمولا در بانک ها و تجارت ها مورد استفاده قرار می گیرد

سبز

همراه با ثروتمندان، راحت ترین رنگ برای پردازش توسط چشم، برای آرامش در فروشگاه ها استفاده می شود

صورتی

رمانتیک و زنانه، در بازار برای محصولات زنانه و دختران جوان استفاده می شود

سیاه

براق و قدرتمند، در بازار برای محصولات لوکس به کار می رود

بنفش

برای تسکین دادن و آرام کردن به کار می رود، معمولا در محصولات زیبایی و جوان سازی به کار می رود

طرح رنگ خود را انتخاب کنید

رنگ ها توانایی ایجاد ایده ها، بیان پیام ها، ایجاد علاقه و جرقه احساسات را دارند. رنگ های روشن یا زرق و برق دار مسبب ایجاد حالتی شاد و مثبت می شوند در حالی که رنگ های تیره به سمت مقابل تمایل دارند. در روانشناسی رنگ ها، رنگ های گرم تکیه بر نمایش خوش بینی، شور و شوق، هیجان و خلاقیت دارند و در مقابل رنگ های خنک تر نماد صلح، آرامش، سازگاری و هماهنگی است ( مانند طرح رنگ های فیسبوک و توییتر). البته این نکته هم صادق است که هر رنگی یک پیام جهانی به همراه خود دارد. مثلا رنگ قرمز در سطح جهان نماد «هشدار» یا «خطر» است و رنگ سبز نماد «رفتن» یا «ورود» است. اما قرار دادن این رنگ ها در کنار هم مساله جداگانه ای است تقریبا همه افراد در اعیاد مختلف این کار را کرده اند. ساده ترین راه برای انتخاب ترکیب رنگ مطبوع مخلوط کردن رنگ های مورد نظر است تا ببینیم آیا ترکیب خوبی شده است یا نه؟! رنگ ها در کسب و کار و یا طراحی وب سایت می توانند از پالت های یکسان یا پالت های مخالف ترکیب شوند. نباید از این موضوع غافل شد که یک پالت ترکیب رنگ نباید خیلی روشن و براق و یا خیلی کدر و تاریک باشد و اینکه ذهن بازدید کنندگان را از محتوای سایت دور نکند.

شاید زمان ساخت یک ترکیب رنگ این مقوله بسیار پیچیده و مشکل به نظر برسد منتها باید در نظر داشت که رنگ یک ابزار قدرتمند در یک تجارت موفق و یا یک وب سایت است. از رنگ ها برای ایستادگی در کسب و کار خود و ارتباط با مشتریان استفاده کنید.


با ما تماس بگیرید
با شماره یادشده در تلگرام یا واتساپ با ما در تماس باشید