خرید سیستم کامپیوتر

اگر به فکر خرید سیستم کامپیوتر مناسب هستید و یا اینکه اگر دوستان و آشنایان شما قصد خرید یک سیستم کامپیوتری مناسب هستند و شما در این مورد اطلاعاتی ندارید اصلاً نگران نباشید در ادامه ما سعی خواهیم کرد در این خصوص اطلاعات مفیدی را جهت خرید سیستم کامپیوتر مناسب در اختیارتان قرار دهیم.

خرید سیستم کامپیوتر

به طیف گسترده ای از فعالیت های مرتبط با کامپیوتر و فناوری اطلاعات ، خدمات کامپیوتری می گویند هر شرکت و سازمان و شخص حقیقی و حقوقی ، به این خدمات نیاز دارد

اگر در طول فرایند انجام وظایف ، مسئولان واحد‌ها با مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری مواجه شوند با واحد خدمات فناوری اطلاعات تماس حاصل می‌کنند تا متخصصان این واحد با ارائه راهکارهای مناسب مشکل آنان را مرتفع سازند.  خدمات کامپیوتری می‌تواند شامل خدمات شبکه ، خدمات نرم افزاری ، خدمات سخت افزاری ، ویروس یابی ، بازگرداندن اطلاعات از دست رفته ، تعمیر کامپیوتر ، پشتیبانی کامپیوتر ، لپ تاپ ، پرینتر ، مانیتور ، تعمیر و راه اندازی شبکه و انجام خدمات فروش باشد.

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - فضای ذخیره سازی

سیستم عامل ویندوز و همه فایلها و پوشه‌ها و برنامه‌ها در فضای ذخیره سازی داخلی در کامپیوتر قرار می‌گیرند در حال حاضر این فضای ذخیره سازی به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند : هارد دیسک یا دیسک سخت و SSD‌ها . اگر از نظر مالی در مضیقه هستید بهترین گزینه برای شما خرید هارد دیسک می‌باشد.

هارد دیسک‌ها یا دیسک سخت  یک قسمت کوچک متحرک دارند که اطلاعات را از روی یک دیسک دوار می‌خواند و به همین علت سرعت خواندن در آنها نسبت به SSD‌ها با محدودیت بیشتری مواجه است . SSD‌ها متشکل از حافظه‌های فلش هستند که سرعت به مراتب بالاتری نسبت به هارد دیسک‌ها دارند. شاید انتخاب بهتر استفاده از هردو نوع حافظه در کنار یکدیگر است یک حافظه SSD با ظرفیت کمتر مثلاً 64 گیگا بایت برای نصب سیستم عامل ویندوز با نصب این حافظه و نصب سیستم عامل روی این حافظه سرعت سیستم بالا می‌رود و نصب یک هارد دیسک یا دیسک سخت با ظرفیت بالا برای ذخیره فایلهای گوناگون از جمله عکس و فیلم و موسیقی.

پیشنهاد ما برای خرید هارد دیسک انتخاب محصولات Western Digital  و Seagate می‌باشد و پیشنهاد ما برای خرید حافظه SSD ، انتخاب محصولات سامسونگ و توشیبا و کینگ استون و اینتل می‌باشد. و بهتر است مطمئن شوید دیسک سختی که تهیه می‌کنید سرعت 7500 دور بر دقیقه و میزان حافظه بافر حداقل 64 مگا بایت را داشته باشد و همچنین درگاه SATA دارای سرعت 6 گیگابایت برثانیه را پشتیبانی کند و در مورد حافظه SSD دقت کنید که حافظه SSD جزء حافظه‌های فلش MLC باشد .

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - فضای ذخیره سازی

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - واحد پردازنده مرکزی

واحد پردازنده مرکز که به CPU مشهور است در هر دقیقه می‌تواند هزاران خط دستور را پردازش نماید و به عبارتی دیگر مغز رایانه است واحد پردازنده مرکزی یکی از گران‌ترین قطعات رایانه می‌باشد دو شرکت Intel و AMD پردازنده‌های گوناگون و متنوعی را به بازار عرضه می‌کنند که هر کدام نقاط ضعف و قوت خود را دارند.

با پیشرفت‌های اخیر شرکت Intel از نظر فناوری رقیب را پشت سر گذاشته است پردازنده‌های اینتلی بهتر از AMD عمل می‌کنند ولی در عوض قیمت پردازنده‌های AMD ارزان تر می‌باشد البته باید این موضوع را نیز بدانید که قیمت در کشور ما به دلیل توزیع از طریق واسطه‌ها تابع ضوابط و قوانین بین المللی نمی‌باشد و گاهی شما پردازنده‌های خوب اینتل را با قیمتی پائین تر از پردازنده‌های AMD پیدا می‌کنید لذا باید هنگام خرید دقت مضاعف و بیشتری داشته باشید.

در حالت کلی بهتر است شما به سراغ پردازنده‌های اینتل بروید امروزه پردازنده هایی با تعداد هسته‌های مختلف عرضه می‌شوند باید به این نکته توجه کنید که این نرم افزارها هستند که قدرت سخت افزار  و هسته‌ها را شکوفا می‌کنند و اکثر نرم افزارها در این زمینه عملکرد بهینه ندارند در زمینه خرید واحد پردازنده مرکزی توصیه می‌شود که به سراغ پردازنده هایی بروید که آپدیت و به روز باشند.

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - واحد پردازنده مرکزی

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - برد اصلی یا مادربرد

اگر واحد پردازنده مرکزی یا CPU به مفهوم مغز رایانه باشد برد اصلی یا مادربرد به مفهوم دل و روان می‌باشد همه قطعات در نهایت به این برداصلی متصل می‌شوند و دستورات از طریق این برد اصلی به هر قسمت منتقل می‌شود. انتخاب مادربرد نیز تابع قوانینی می‌باشد که بایستی رعایت شوند از جمله درگاه‌ها ، اسلات‌ها ، اندازه و سازگاری با انواع سوکت‌ها ، قبل از انتخاب مادربرد یا برد اصلی باید بدانید که پردازنده ای که قصد خرید آنرا دارید اینتل خواهد بود یا AMD ، برای اینکه هر کدام از این پردازنده‌ها ، برد مخصوص به خود را دارند بعد از آن باید مطمئن شوید که اندازه مادربرد به کیس مد نظر شما می‌خورد یا نه . از جمله مادربردهای مشهور عبارتند از ایسوس ، گیگابایت ، AsRock،EVGA

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - برد اصلی یا مادربرد

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - کارت گرافیک

بعد از واحد پردازنده مرکزی دومین قطعه گران کارت گرافیکی می‌باشد کارت‌های گرافیکی در شکاف PCI موجود بر روی مادربرد قرار می‌گیرند در هنگام خرید کارت گرافیک سه گزینه پیش رو دارید AMD ، NVIDIA، گرافیک داخلی

هم AMD و هم NVIDIA کارت‌های گرافیکی خوبی دارند و در مقایسه با کارت‌های گرافیکی داخلی اینتل محاسن و معایبی دارند .

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - کارت گرافیک

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - رم

حافظه با دسترسی تصادفی یا رم در هنگام اجرای برنامه‌ها نقش خود را ایفا می‌کند و برای اینکه بتوانید برنامه‌های بیشتری بطور همزمان اجرا کنید نیاز به رم بیشتری دارید رم مستقیماً در اسلات مخصوص خود در روی برد اصلی قرار می‌گیرند و در سرعت‌های مختلفی یافت می‌شوند . برد‌های اصلی هر کدام تعداد متفاوتی اسلات رم دارند پس قبل از خرید رم باید این موضوع را بدانید که مادربرد شما چند اسلات رم دارد امروزه اکثر بازی‌های رایانه ای به 8گیگابایت رم نیاز دارند پس 12 تا 16 گیگا بایت می‌تواند نیاز شما را تا حدود زیادی رفع کند همچنین موقع خرید سعی کنید رم از نوع 3DDR خریداری کنید.

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - رم

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - منبع تغذیه

تأمین کننده برق یا همان منبع تغذیه یکی از مهمترین قطعات یک رایانه رومیزی می‌باشد بنابرین سعی کنید بودجه خوبی برای خرید آن اختصاص دهید . منبع تغذیه دو نوع است ماژولار و غیرماژولار

کابل‌های منبع تغذیه ماژولار قابلیت جدا شدن را دارند و می‌توانید متناسب با نیازهایتان از کابل‌ها استفاده نمائید اما کابل‌های منبع تغذیه غیرماژولار به منبع تغذیه متصل می‌باشد و ناچارید فکری به حال کابل‌های اضافی بکنید.

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - منبع تغذیه

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - درایو نوری

گرچه امروزه با گسترش حافظه‌های فلش و اینترنت استفاده از این نوع درایو کم شده است اما از آنجا که در این مورد فضای اشغال شده مطرح نیست بنابرین اگر مشکل مالی ندارید حیف است کیس خود را بدون درایو نوری ببندید. در ضمن اگر تصمیم گرفتید که درایو نوری تهیه نمائید بد نیست بر روی خرید درایوهای بلوری هم فکر بکنید زیرا این نوع دیسک‌ها توانایی خواندن انواع دیسک‌ها را دارند.

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - درایو نوری

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - کیس

کیس‌ها در حکم اسکلت رایانه‌ها هستند در ابعاد و رنگ‌های مختلف یافت می‌شوند توصیه می‌کنیم براساس سیستم خود اندازه کیس سیستم کامپیوتری خود را انتخاب نمائید و توجه داشته باشید گردش هوا در کیس به خوبی جریان داشته باشد شما می‌توانید بسته به اینکه اندازه برد اصلی شما چقدر است نسبت به تهیه کیس مناسب اقدام نمائید.

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - کیس

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - فن خنک کننده

اکثر کیس‌ها حداقل یک فن در جلو یا عقب خود دارند ولی اگر فکر می‌کنید که یک فن برای سیستم کامپیوتری‌تان کافی نمی‌باشد می‌توانید فن اضافی بخرید

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - فن خنک کننده

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - چراغ LED

این انتخاب یک انتخاب سلیقه‌ای می‌باشد بنابرین اگر از دیدن چشمک‌های رنگارنگ در حین کار ناراحت نمی‌شوید می‌توانید چراغ LED متنوعی را انتخاب کنید.

راهنمای خرید سیستم کامپیوتر - چراغ LED

در صفحه تماس با ما
با ما تماس بگیرید
با شماره یادشده در تلگرام یا واتساپ با ما در تماس باشید